DADALOĞLU DERNEĞİ


DONARAK ÖLEN 90 BİN ASKERİN BURUK ÖYKÜSÜ

   Enver Paşa’nın, 93 Harbi’nde Doğu Anadolu’da kaybedilen Kars, Batum, Artvin ve Ardahan’ı da geri almak ve ardından Kafkasya’ya yönelmek amacıyla, Türk ordusuna, insan boyunu aşan karla kaplı Allahuekber Dağları üzerinden Sarıkamış’a doğru harekete geçme emri ile başlayan trajedi. Sarıkamış; Henüz bıyığı bile terlememiş, yaşları 12-13 olan çocukların da bulunduğu Türk askerinin, karlara gömülerek şehit oluşu, tüm imkânsızlıklara rağmen emre itaatkârlığı, bayrak sevgisi, vatanı uğruna neler yapabildiği anlatıyor.

   “Isı biraz arttığında, eriyen karların altından kardelen çiçekleri gibi askerlerin donuk bedenleri çıkıyordu ortaya.” “Önce ayaklarda bir sızı başlıyordu… Yürüyemez olduğundan devriliyordu aç ve yorgun bedenler. Sonra; bir daha uyanılmayan o müthiş uyku… Tek mermi atamadan ölen tam 90,000 asker. Ve bir dramın bilinmeyen yüzü”   Birinci Dünya Savaşı’nın hem en “sıcak” hem de en “soğuk” günlerinde 90 bin Türk askerine mezar olan Sarıkamış faciası, 22 Aralık 1914′de başlayıp 5 Ocak 1915’te Osmanlı Ordusu’nun kesin yenilgisiyle sonuçlanan, Allahüekber ve Soğanlı Dağları'nda yaşanan dram.

   Savaşın gerçek kurbanları olan kadınlara, ‘Allahuekber Dağlarında çığlıkları yankılanan çocukların annelerine’ ithafen!...Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   13690 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
23° 25° 6°